Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 20/01/2023
Otel ve Restoranlar için Sahip Olunması Gereken 4 ISO belgesi
Yakın Zamanda Eklenenler
.
Bize Ulaşın
    Otel ve Restoranlar için Sahip Olunması Gereken 4 ISO Sertifikası !

    Konaklama sektöründe ISO Belgelendirmesi, genel hizmet kalitesini korumak ve müşteri memnuniyetini artırmak için temel bir gerekliliktir. Konaklama sektöründe hizmet mükemmelliğini ve diğer iş parametrelerini ölçmek için yardımcı olacak birkaç ISO Sertifikasyon Standardı vardır.

 

    Oteller ve Restoranlar için hangi ISO Sertifikaları idealdir ?

    Konaklama sektörü için yardımcı olacak birkaç ISO Belgelendirme Standardı vardır.

 

    1. ISO 9001:2015 Belgelendirmesi – Kalite Yönetim Sistemi

    ISO 9001:2015 Standardı, otel endüstrisinin genel iş operasyonlarını, misafir yönetimini ve hizmet fonksiyonlarını standartlaştırmasına yardımcı olur.

 

    2. ISO 22000:2018 Belgelendirmesi – Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

    Gıda ve Güvenlik Yönetimi Standardı, otel mutfağını ve yemekhanesini dünya standartlarında tutmak için gerekli bir standarttır. Bir marka imajı kazanmaya ve konukların algılanan değerini artırmaya yardımcı olur.

 

    3. ISO 14001:2015 Belgelendirmesi – Çevre Yönetim Sistemi

    Oteller çevre yasalarına uymalıdır ve Çevre Yönetim Sistemi Standardını uygulamak, otelin çevre güvenliği uygulamalarına tam olarak uymasını sağlayacaktır.

 

    4. ISO 45001:2018 Belgelendirmesi – İş Güvenliği Standardı

    Çalışanlar için işyeri güvenlik standardı, her otelin uygulaması gereken temel bir ISO Sertifikasıdır. İşyeri olaylarını düşük tutmaya yardımcı olur ve personelin işyeri ile ilgili tehlikelerden korunmasını sağlar.

 

    Konaklama sektöründe başarıyı belirleyen faktörler nelerdir?

    Konaklama Sektörü büyük ölçüde insan ve deneyim odaklıdır. Kalabalık pazarda başarılı olmak ve rekabette önde olmak için müşteri sadakati kazanmak çok önemlidir. ISO Sertifikası, müşteri deneyiminin garanti edilmesini ve konuklara doğru müşteri deneyiminin sunulmasını sağlar.

 

    Konaklama sektöründe başarıyı belirleyen Üç Ana Faktör:

    1. Müşteri Beklentisi

    Konaklama endüstrisinde müşteri beklentisi önemli bir unsurdur. Müşteriler, bir restoranda, otelde veya eğlence merkezinde kendilerine nasıl bakılacağına dair belirli bir beklentiye sahiptir. Birden çok bilgi kaynağına veya bunların önceki bilgilerine vb. dayalı olabilir.

 

    Konaklama sektörü için ISO

    Otel yönetimi, ziyaretçinin tekrar müşteri olmasını sağlamak için konaklama sırasında müşterinin beklentisini aşacak eylemlere hazır olmalıdır.

 

    2. Algılanan Değer

    Bir oteli ziyaret eden kişi, otelin bir marka olarak konuklara sunduğu hizmet ve olanaklardan belirli bir değere sahip olacaktır. Misafir, otel markası için reklamlardan, otel web sitesinden, sosyal medya gönderilerinden vb. algılanan bir değere sahip olabilir.

 

    Otel, markanın algılanan değerini her zaman yüksek tutmaya çalışmalıdır. Otel işletmecisi, reklamı yapılan hizmetle tutarlı olmalı ve müşteriye öncelik vermelidir.

 

    3. Kalite Seviyeleri

    Otel işletmecilerinin sürekli müşteri ve istikrarlı iş elde etmek için sürdürmesi gereken belirli kalite seviyeleri vardır. ISO Sertifikaları, otel operasyonlarında ve misafir yönetiminde tutarlı bir kalite Düzeyinin korunmasında büyük rol oynar.

 

    Bir Kalite Yönetim sisteminin uygulanması, otel operasyonlarının standartlaştırılmasına yardımcı olacak ve konuğu tedavi etmek, hizmet sağlamak, odayı ve diğer olanakları düzenlemek ve daha fazlası için belirli standart prosedürleri listeleyecektir.

 

    Otelcilik sektörü için ISO Belgesi almanın faydaları ;

    Otelcilik sektörü için ISO Belgesi almanın sayısız faydası vardır. Otelin genel iş büyümesine ve karlılığına yardımcı olacaktır.

 

    1. En İyi Uygulamaları Teşvik Etmek

    ISO Belgelendirmesi, iş operasyonlarını ve süreçlerini standardize etmek için dünya çapında kabul görmüş en iyi uygulamadır. Bir kuruluşun ticari faaliyetlerini uluslararası en iyi uygulamalarla karşılaştırmasına yardımcı olur.

 

    Otel için ISO Sertifikası

Sertifikalar, kuruluşun tüm uyumluluk gereksinimlerini karşılamasına ve operasyonel ortamı, çalışanların sağlığını ve güvenliğini, gıda güvenliğini, BT sistemlerini ve daha fazlasını korumasına yardımcı olacaktır.

 

    2. Otel Personeli Arasında Verimliliği Artırın

    ISO Sertifikalarının, net hedefleri, kapsamı ve günlük iş ilerlemesi , operasyonları ile ilgili belgeleri vardır. Çalışanların belirli bir dizi prosedürü takip etmelerine ve iş kayıtlarını günlüğe kaydetmelerine yardımcı olur.

 

    ISO Sertifikasyon Standartları, çalışanların işlerini takip etmeleri ve izlemeleri için bir politika, operasyon kılavuzu ve performans ölçüm sistemi hazırlama konusunda ısrarcıdır. Böylece işyeri üretkenliği artırılır.

 

    3. Müşteri Memnuniyetini Artırın

    ISO 9001:2015 Sertifikasyonunda müşteri yönetimi ve müşteri memnuniyetini artırmanın yolları için özel modüller vardır, otel personeli konuklara doğru şekilde davranılmasını sağlamak için bir dizi yönergeyi takip edebilir.

 

    Müşteri yönetiminin sürekli geri bildirimi ve en iyi uygulamaları, tüm müşteri gereksinimlerinin karşılanmasını sağlar. Müşteri şikayetlerini azaltmak, ISO Belgelendirme standart uygulamasının ana odak alanıdır.

 

    4. İşletme Kârlılığını Artırın

    ISO Belgelendirmesi, süreçte ve operasyonel iş akışında sürekli iyileştirmeler içerir. Çalışanları verimli çalışmaya ve daha fazla müşteriyi etkin bir şekilde meşgul etmeye motive eder.

 

    Müşteri memnuniyeti, alt satırda olumlu bir etkisi olacak bir otele tekrar müşteri kazanmaya yardımcı olur. Bu nedenle, ISO Sertifikasyonlarından gelen bir dizi yönergeyi takip etmek, otel veya eğlence merkezinin genel iş karlılığını artırmaya yardımcı olacaktır.

 

    5. Yeni Pazar Fırsatları

ISO Sertifikaları, otelin tüm işlevlerde standartlaştırılmış bir operasyonel prosedür oluşturmasına yardımcı olacak ve çalışanların konuklara doğru şekilde davranmasını sağlayacaktır.

 

    şteri memnuniyeti

Tamamen yeni konumlardaki operasyonlarda benzer tutarlılığı koruyarak yeni pazarlara kolayca açılmaya yardımcı olur. Böylece uluslararası bir grup olarak ortaya çıkıyor.

 

    6. Ekip Yönetimi

ISO Sertifikaları, ekibin farklı işlevler arasında etkili bir şekilde yönetilmesine yardımcı olur. Belgelendirme Standartları, istenen çalışma düzeyinde üretkenliğin elde edilmesini sağlamak için ekip yönetimi için belirli yönergeler sağlar.

 

    Bir hizmet sektörünün başarısı, müşterilerle ilgilenen çalışanlardır. ISO Belgelendirmesi, müşterileri meşgul etmek ve onları tekrar satın almaya yönlendirmek için en iyi uygulamalarla onları güçlendirecektir.

 

    Özetle, ISO Belgelendirmesi, otel endüstrilerinin kalite mükemmelliklerini göstermeleri ve aynı zamanda müşteri deneyimini geliştirirken ticari üretkenlik ve büyüme elde etmek için standart işletim prosedürlerini uygulamaları için temel bir unsurdur.

 

    ISO Belgelendirme talepleriniz için bizi arayabilirsiniz. QRS Belgelendirme ISO Belgeleri Konusunda AKREDİTE bir Belgelendirme kuruluşudur. ISO Belgelendirmesi hakkında daha detaylı bilgi için 0232 364 49 03 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Konular
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.