Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 09/09/2022
    ISO 14001 Belgesinin Faydaları ;

    Uzunca bir süre, ISO 14001'i uygulamanın faydaları bir şekilde göz ardı edildi. Mali yada çevresel etkenler göz önünde bulundurulduğunda hala birçok bağlamda karmaşa gibi görünüyor. Bunu söylüyoruz çünkü şirketler çevre yönetim sistemlerinin nasıl çalıştığını hiçbir zaman doğru dürüst anlamadılar.

 

    Bu, büyük ölçüde, insanların standardın içeriğine ilişkin sınırlı görüşlerinden kaynaklanmaktadır. Neredeyse her zaman vizyon kısıtlayıcıdır, yani çevre ve sürdürülebilirlik odaklı bir yönetim sistemine sahip olmanın faydalarından sadece birine dayanmaktadır.

 

    Bugünkü yazımızda, size ISO 14001'i uygulamanın faydalarından bazılarını sunmayı amaçlıyoruz. Tüm şirketi etkileyen ve sonunda bir tür domino etkisi oluşturan 3 ana konuya odaklanacağız.

 

    1. Sürdürülebilirlik ve çevresel etkilerin azaltılması ;

     Açıkçası, bir Çevre Yönetim Sistemi şirketin çevresel etkilerini azaltmayı ve böylece daha fazla sürdürülebilirliği teşvik etmeyi amaçlar. Bu hedefin, şirketleri başka faydalar elde etmeye yönlendirecek bir amaca hizmet edeceğini göreblirsiniz. Çoğu zaman, çevresel etkilerin azaltılması kendi başına bir amaç olarak, yani örneğin yalnızca atık emisyonlarının azaltılmasına fayda sağlayan bir şey olarak görülür. Ancak bu gerçekten herkes için büyük bir avantaj ve fayda olsa da, çevresel etkilerin azaltılması ancak şirketin kendi çevre bilincinin bir sonucu olacaktır. Bu sayede kaynakların daha iyi yönetilmesi, şirket imajının düzelmesi ve hatta kurum için daha fazla finansal kazanç gibi çok daha büyük avantajlara yol açacağını söyleyebiliriz.

 

    2. Şirket Kaynaklarının Bilinçli Kullanımı ;

    İşte burada işler daha da ilginçleşmeye başlıyor, sonuçta atık emisyonlarını kontrol edebilmek için şirketin kaynaklarını nasıl kullandığının çok farkında olması gerekmektedir. Şirket, yaydığı atıkları izlemeye başlayarak, bu atıkları azaltmanın veya yeniden kullanmanın yollarını da bulmaya başlıyor. Bunun, şirketin bugün çöpe atabileceğinden daha düşük kaynak tüketimine veya yeniden kullanıma dönüşeceğini anlamak çok da zor değil. Bununla doğrudan çevre yönetimi ile bağlantılı olmayan diğer göstergelerin de olumlu etkilenmesi mümkündür. Örneğin, yeniden işleme seviyeleri azalırken, üretkenlik seviyeleri ve hammadde kullanımı artar. Tüm bunlar, kaynakların nasıl daha iyi kullanılabileceğini ve böylece daha az atık üretilebileceğini anlamanın bir sonucu olarak ortaya çıkacaktır.

 

    3. Piyasadaki En Iyi Görüntü ;

    Piyasanın giderek daha fazla sosyal nedenlerle meşgul olduğu ve çevreyi koruma konusunda endişe duyduğu bir sır değil. Bu nedenle, ISO 14001'i uygulamanın faydaları arasında şirketin imajının iyileştirilmesi büyük rol oynamaktadır. Olumsuz çevresel etkilere neden olan trajediler şirketleri etkiler. Bu trajediler şirketin itibarına çok fazla zarar vermesine ve şirketin hisse değerlerini büyük ölçüde düşürmesine ek olarak, ölümlere veya hayatta kalanlar için, özellikle toprakla çalışanlar için iş yerlerinin yıkılması gibi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, iyi bir çevre yönetim sistemine sahip olma endişesi, şirketiniz için imaj, finansal ve sosyal etki açısından çok faydalı olabilir.

 

    Sonuç Olarak: Şirket Için Daha Fazla Mali Kazanç ;

    Genelde firmalar ISO 14001 gibi sertifikalara sadece masraf atfederler. Bu nedenle yazının sonunda bu avantajların finansal sonuçlara nasıl dönüştürülebileceğine değinmek istiyoruz. Yazının başından itibaren kaynakların bilinçli kullanımından bahsetmiştik. Örneğin, ham maddenin daha iyi kullanılması olasılığına dikkat çekiyoruz. Bunu kalemin sonuna koyarsak, kaynak elde etmek için daha az para harcayacağız, sonuçta daha az kaynak kullanacağız demektir. Yani, daha düşük üretim maliyeti. Açıkçası, bu, şirketinizin büyüklüğüne ve ne kadar kaynak tükettiğine bağlı olacaktır, ancak Kaynak satın alma harcamalarınızı %5 azaltırsanız, ay sonunda ne kadar mali kârınız olur?

 

     Ayrıca, pazarda daha sağlıklı bir imaja sahip olmak daha fazla satış anlamına gelir. Marka sürdürülebilirliğini amaçlayan pazarlama kampanyaları görmek çok yaygındır, sonuçta hepimiz üzerinde yaşadığımız gezegene bakmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu da satışların artması, yani daha fazla finansal sonuç demektir.

 

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.