Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 07/10/2022
    Kalite Yönetim Standardı Uygulamasında 8 Adım ;

    Kalite, her ürün ve hizmet sektöründe vazgeçilmez bir bileşendir. Araştırmalara göre endüstri sektörlerindeki şirketler en iyi Kalite Yönetim Standardı uygulamayı hedeflerler. Unutulmamalıdırki kalite yönetim sistemi günlük iş operasyonlarının düzene koyulmasını sağlar ve standardizasyon getirir. Kalite Yönetim Standardı uygulaması belirli adımları takip eder ve uzman bir personel veya ISO Danışmanından yardım alınarak uygulanması daha kolay ve kullanılablir olur.

 

    1. ISO 9001 Belgelendirmesi Hakkında İlk Farkındalık ;

    Kuruluşun tüm seviyelerinde ISO 9001 Belgelendirmesi için bir bilinçlendirme oturumu düzenleyin. Çalışanlar, katılımları ve çabaları hakkında net bir fikre sahip olmalıdır. Ayrıca, kalite yönetim sistemi uygulamasının başarısı için organizasyonel hedefleri her seviyedeki çalışanlara iletin. KYS Sistemi, her tür kuruluş için alakalı ve uygulanabilirdir. ISO sertifikası tarafından öngörülen yönergeleri takip eder.

 

    2. Uygulama Döngüsünü Planlayın ;

    Hem uzman ISO Danışmanlarını hemde KYS Sistemini uygulamak için üst yönetimi ve çalışanları görevlendirin. Uygulama döngüsünü planlamadan önce yönetim, ISO 9001'in kuruluşa getireceği değişikliklerin ve etkilerin farkında olmalıdır. KYS sisteminin en iyi şekilde uygulanabilmesi için çalışanlar, üst yönetim ve tüm destek sistemleri arasında bir uyum olmalıdır. ISO Danışmanı, kuruluşun iş doğasına ve diğer gereksinimlere dayalı olarak uygulama döngüsünü planlayacaktır.

 

    3. Kalite Yönetiminin kapsamını belirleyin ;

    ISO Danışmanı, mevcut organizasyonel sistemi incelemek için bir Boşluk Analizi yürütecektir. Ayrıca standardizasyonun olduğu alanı belirleyecek ve kuruluşta Kalite Yönetiminin en iyi uygulamalarını faaliyete geçirmesi için gereken planlamayı yapacaktır. Boşluk Analizi, Kalite Yönetim Sistemi kapsamının belirlenmesine yardımcı olur. Kurumsal sistem için en iyi uygulamaların yapılandırılmış bir planını ve yapılacaklar listesini oluşturun. Çeşitli işlevsel ekiplerde döngü kurun ve onlarla değişiklikler hakkında iletişim kurun. Toplu geri bildirim alın, yeni sistemi etkili bir şekilde analiz edin ve uygulayın.

 

    4. Belgeleri Hazırlayın ;

    Kalite El Kitabının hazırlanması, Kalite Yönetim Sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Dokümantasyonu hazırlayın ve mevcut organizasyonel sistemi dönüştürmek için düzeltici eylemleri dahil edin. Kalite el kitabının taslağını hazırlamak üzere kurumsal stratejik hedefler, iş planları vb. üzerinde anlaşmaya varmak için bir yönetim gözden geçirme toplantısı ve işlevsel ekip toplantısı düzenleyin. Kuruluştaki tüm işleyiş seviyelerinde kalite standartlarını korumak için kaynak kullanımını, çalışan sorumluluklarını tahsis edin ve tüm çalışanlara kalite kılavuzları doğrultusunda görevler atayın. 

 

    5. Kalite Yönetim Sistemini Başlatın ;

    Kalite el kitabı belgesi hazır olduğunda, Kalite Yönetim Sisteminin uygulanmasına başlayın. KYS Sistemi artık kurumsal operasyonları tanımlayacak ve organizasyonlar genelinde ticari operasyonları standartlaştıracaktır. Kalite Yönetim Sistemi, kuruluşun daha yüksek kalite standartlarına ulaşmasına ve organizasyon yapısını dönüştürmesine, olumlu bir müşteri deneyimi sunmasına ve hacim olarak daha fazla iş büyütmesine yardımcı olacaktır. İşletme, ISO Belgeli kuruluş sistemini alarak kalite ilkelerini gösterebilecektir. KYS Sistemi, kurumsal iş büyümesinde ve yüksek kalite standartlarıyla kıyaslamada hayati bir rol oynar.

 

    6. Performansınızı gözden geçirin ;

    Kalite Yönetim Sisteminin performans yardımı, Kalite Belgelendirmesinin başarısında önemli bir unsurdur. ISO Danışmanı, Kalite Ekibi ve Üst Yönetim sık sık gözden geçirme toplantıları yapmalıdır. En alt seviyedeki çalışanları, yöneticileri ve ekiplerin tüm çalışanlarını sık olmayan performans durumu toplantılarına dahil edin. Sistem güvenlik açıklarını belirleyin ve buna göre düzeltici önlemler alın. Kalite Yönetim Sisteminin istenen seviyelerde çalışmasını ve kalite standartlarının kuruluştaki iş operasyonlarında sürekli olarak korunmasını sağlamak için belirli ekibi iyileştirme uygulamalarıyla meşgul edin.

 

    7. Sertifikasyon için Değerlendirin ve Kaydolun ;

    ISO Danışmanları, Kalite Yönetim Sistemi üzerinde düzenli denetimler yapmalı ve ISO 9001 Belgelendirmesine uygunluğu kontrol etmelidir. ISO 9001 Standardına göre tüm yönergeler, ISO Belgelendirme kuruluşu tarafından bir dış denetime hak kazanmak için şirket tarafından karşılanmalıdır. Şirket için ISO 9001 Sertifikasyonunu düzenlemek üzere doğru Sertifikasyon Kuruluşuyla bağlantı kurun. İç Denetim, tüm uyumluluk gerekliliklerini karşılamalı ve Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirme için hazır olmalıdır. Dış Sertifikasyon, kuruluşun iç sistemlerini değerlendirmek için bir denetim gerçekleştirecektir. Tüm süreçler istenilen kalite seviyesi standartlarına göre kontrol edilir. Ayrıca Denetim, Kalite Yönetim Sisteminin işin tüm aşamalarında tamamen çalışır durumda olmasını sağlar. Akabinde ISO Belgelendirmesi, Belgelendirme Kuruluşu tarafından kuruluştaki Kalite Yönetim Sisteminin değerlendirilmesi ve gözden geçirilmesinden sonra verilecektir.

 

    8. Sürekli İyileştirme ;

    ISO Belgelendirme, ISO Belgelendirme yönergelerine sürekli uyumu sağlamak için Kalite Yönetim Sistemindeki sürekli iyileştirmeleri takip eder. Kuruluş, iş operasyonlarını ve Kalite Yönetim Standardını optimize etmek için sürekli bir İyileştirme uygulaması izlemelidir. Sürekli İyileştirme, kuruluşun ISO Sertifikasyon Standardını kolayca yenilemesine yardımcı olacaktır. Tüm iş operasyonlarında ISO yönergelerini karşılayacaklar ve kalite en önemli öncelik olacak. Bu nedenle, özetle, Kalite Yönetim Standartlarını doğru şekilde uygulama adımlarını izleyerek, kuruluş, ürün ve hizmetlerde kalite standartlarında üstünlüğünü gösterebilecektir.

 

    QRS Belgelendirme ISO Belgelendirmeleri Konusunda yetkili akredite bir belgelendirme firmasıdır. Sistem Belgelendirme denetimlerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz. ISO Belgelendirme konusunda profesyonel destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz 0232 364 49 03

 

 

Benzer Konular
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.