Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 31/03/2023
ce belgesi Belgelendirme Süreci
Yakın Zamanda Eklenenler
.
Bize Ulaşın
    CE İşareti İstişare Toplantısında En çok Sorulan 5 Soru ?

    CE İşareti İstişare toplantısında  Sıkça Sorulan 5 Soru:

    CE işareti, Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki ticari engelleri kaldırarak, üreticilerin ve ithalatçıların ulusal gereklilikleri karşılamak zorunda kalmadan farklı ülkelerdeki pazarlara serbestçe erişmelerini sağlar. Ancak CE işareti belgelendirme süreci, daha önce deneyimi olmayan kişiler için oldukça karışık olabilir. Bu nedenle, CE işareti için sıkça sorulan 5 sorunun yanıtlarını burada bulabilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz.

    CE işareti Kapsamı  ;
    S1. Ürünümün CE işaretine ihtiyacı var mı? Çoğu gıda dışı ürünün Türkiye'de satılabilmesi için CE işareti onayı alması gerekir. Bunu belirleyen, her bir CE işaretleme yönergesinin kapsamıdır. Gereken tek şey, ürününüzü kapsayan bir yönergedir ve CE işaretleme sürecini geçmekle yükümlülüğünüzdür. 20'den daha fazla Avrupa Birliği işaretlendirme yönergesi mevcuttur ve bunların her biri belirli bir gıda olmayan ürün grubunu kapsar. Ürününüz için geçerli olup olmadığını belirlemek için her yönergenin kapsamını kontrol etmeniz gerekecektir. Ancak, bazı ürünlerin iki veya daha fazla yönerge kapsamına girdiğini unutmamalısınız. Böyle bir durumda, CE işareti almak için gerekli olan tüm yönergelerin ürün güvenliği gereksinimlerine uymanız gerekecektir. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa, QRS Belgelendirme firması ile iletişime geçerek bir uzmanla bire bir görüşme randevusu alabilirsiniz.

 

    S2. CE işareti neleri içerir?
    CE işareti belgelendirme süreci, ilgili ürün güvenlik gereksinimlerini karşılayacak bir ürün tasarlamayı, teknik dokümantasyonu ("teknik dosya" olarak da bilinir) derlemeyi ve bir CE Uygunluk Beyanı hazırlamayı içerir. Bazen, üreticilerin akredite/akredite olmayan ürün testlerinden ve Onaylanmış kuruluş değerlendirmesinden geçmesi de istenebilir. Dijital Ürün Belgesi Sistemi Her yönerge, bir ürünün CE işareti almak için geçmesi gereken adımları tam olarak belirtir.

 

    S3. Ürün Güvenliği İhtiyaçları Nelerdir?
    Bir ürün üreticisi veya ithalatçısı olarak, ürününüzün ilgili direktiflerin temel ürün güvenliği ihtiyaçlarını karşıladığını göstermeniz gerekmektedir. Bu ihtiyaçlar iki kategoriye ayrılır ;

 

    Koruma ihtiyaçları – ürün tasarımıyla ilgilidir. İlgili CE uyumlu standartlarının ihtiyaçlarını karşılayarak bunları kanıtlayabilirsiniz.

 

    İdari ihtiyaçlar – bunlar, ürünün nasıl CE işareti taşıdığıyla ilgilidir. Bir teknik dosya hazırlamanız, Uygunluk Beyanı oluşturmanız ve ürününüze CE işareti koymanız gerekecektir.

 

    S4. CE işaretleme sürecinin hangi bölümünü kendim yapabilirim?

    Genellikle, her şeyi kendiniz yapabilirsiniz çünkü CE işaretleme süreci bir kendini belgelendirme sürecidir. Ancak, ilgili CE işaretleme direktiflerinde, ürünlerin uygunluk değerlendirmesinde bir Onaylanmış Kuruluşun yer alması gerektiği açıkça belirtilir, bu nedenle şirketlerin her şeyi kendilerinin yapamayacağı durumlar vardır.

 

    Ürününüzü CE pazarına sunmak için yapmanız gereken her şeyi öğrenmek için QRS Belgelendirme uzmanlarından randevu alabilirsiniz.

 

    S5. Akıllı Uyumluluk nedir?

    QRS Belgelendirme, CE işaretleme sürecini doğru bir şekilde yönlendirmek ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen gıda dışı ürün üreticileri ve ithalatçıları için uzmanlaşmış bağımsız bir belgelendirme firmalarıyla partnerdir. Ayrıca, üreticilere CE işaretleme sürecinin kendi kendini belgelendirme dışındaki kısmında da yardımcı olmak için Avrupa'daki bazı tanınmış akredite test laboratuvarları ve Onaylanmış kuruluşlarla çözüm ortaklıkları kurmuştur.

 

    Sertifikasyon incelemesi. Genellikle, tedarikçiler eksik belgeler sağlar ve bu, piyasa yetkilileriyle sorunlara neden olabilir. Uzmanlarımız, sahip olduğunuz ürün sertifikasını ve test verilerini inceleyecektir. Sonra ilgili, eksiksiz ve güncel olup olmadığını onaylama sürecinde size yardımcı olacaklardır.

    CE işaretinin diğer yönleriyle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, bizi aramaktan çekinmeyiniz. QRS Belgelendirme firmasına CE Belgesi hakkında tüm sorularınızı sorabilirsiniz. CE Belgelendirmesi hakkında daha detaylı bilgi için 0232 364 49 03 no.lu telefondan bize ulaşabilirsiniz. CE Belgesi almak istiyorsanız QRSBelgelendirme firmasını arayabilirsiniz 

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.