Kategori : ISO Sertifikaları
Yazar ; Bilal Demirci
Yayım Tarihi ; 04/11/2022
.
Gıda Sektöründe Ghp Ve Gmp nasıl alınır, belge veren firmalar kimlerdir.
Yakın Zamanda Eklenenler
.
Bize Ulaşın
    Gıda Sektöründe Ghp Ve Gmp Gıda Güvenliği Denetimleri Nelerdir?

    Gıda güvenliği standartları her zaman son derece önemli olmuştur. Ancak COVID-pandemisinden bu yana, gıda endüstrisi üzerinde daha fazla inceleme yapıldı. Neyse ki konu gıda ticareti olduğunda, iyi uygulamalar tedarik zinciri boyunca kaliteyi sağlamada asgari dikkat etmektedirler. Bu uygulamalar , gıda endüstrisinde İyi Hijyen Uygulamaları (GHP) ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP) olarak bilinir.

 

    İşte hijyen ve üretim uygulamaları, yani gıda endüstrisi bağlamında GHP ve GMP ile ilgili bilmeniz gereken önemli şeyler için bir rehberdir. Bu uygulamalar, gıda ürünlerini sorunsuz bir şekilde teslim etmenize ve bu öngörülemeyen zamanlarda işinizi olabildiğince verimli ve güvenli tutmanıza yardımcı olurlar.

 

    Gıda Sektöründe İyi Hijyen Uygulamaları (GHP) Nelerdir?

    Gıda tedarik zincirinizde iyi hijyen yönetimini teşvik etmek için çalışmak önemlidir. Bunu yapmak için tedarik zinciri süreçlerinizi denetlemelisiniz. İyi sıhhi ve gıda işleme önlemleri ise söylemeye dahi gerek yok. Ancak sürekli olarak unutulan şey, sürekli bir süreç olduğu için üretim hattınızda sıklıkla iyileştirilebileceğidir.

 

    GHP, İyi Hijyen Uygulaması anlamına gelir ve tüm gıda tedarik zincirinde gıda zinciri hijyen yönetiminde ve gıdanın güvenli ve tüketime uygun olmasını sağlamada önemli bir adımdır. Gıda tedarik zinciri, sanitasyon tesisleri, işçilerin hijyen uygulamaları, haşere kontrolü ve fiziksel ve kimyasal kirleticilerin önlenmesi dahil olmak üzere gıda endüstrisinin birçok yönüne değinir. Genellikle HACCP, ISO 2200, GAP ve daha fazlası gibi diğer gıda güvenliği yönetimi girişimlerinin bir ön koşuludur.

 

    GHP uyumluluğu, minimum hijyen ve sağlık uygulamalarını kapsar. Gıda güvenliği standartlarınızı iyileştirmeye yönelik endişe alanlarını ve olası tuzakları vurgular. Denetim, neyin iyileştirilmesi gerektiğini ve potansiyel riskleri belirlemek için tesislerinizi, ekipmanınızı ve çalışma alanlarınızı kontrol etmetkedir.

 

    İşlenmekte olan gıdanın insan tüketimine uygun olduğunu oteller ve restoranlar için sektördeki düzenlemelere uymak için gereken minimum düzeyde olduğunu değerlendirecek ve sağlayacaktır. Gıda kontaminasyonu ve hastalığı hafife alınmamalıdır ve GHP uyumluluğu bu hususta yardımcı size olacak muazzam bir sistemdir..

 

    GHP'nin Gıda Güvenliğindeki Amacı Nedir?

    Genel amaç, temel hijyen ve sanitasyon uygulamalarına uyumu sağlayarak gıdanın insan tüketimi için güvenli olmasını sağlamaktır.

 

   Ghp'nin Amacı ;

    Yiyecek tüketiminden kaynaklanan hastalıkları/yaralanmaları önleyin.

    İlkeleri hakkında rehberlik ederek gıdanın insan tüketimine uygun olmasını sağlamak.

    Sağlık eğitimi programları sağlayarak tüm gıda tedarik zincirinde gıda güvenliği bilgisini artırın.

 

    Gıda endüstrisindeki GMP uygulamalarının genel amacı, kontaminasyon riskini, geri çağırma riskini ve atık riskini azaltmaktır. Son olarak, üretim tesisleri tarafından üretilen tüm ürünlerin önceden tanımlanmış kalite standartlarına uymasını sağlamakdır.

 

    Gıda Endüstrisinde İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Nedir?

    GMP , güvenli gıdaları üretmek ve işlemek için gerekli temel koşul olan kalite sistemi ne İyi Üretim Uygulaması anlamına denir.

 

    Sistem, üreticilerin mallarının belirli kalite standartlarına göre tutarlı bir şekilde kontrol edilmesini , üretim süreçlerini iyileştirmelerini ve bu prosedürlerde tutarlılığı teşvik etmelerini sağlar. GMP, ürün, tesis ve ekipmandan eğitim hijyeni uygulamalarına ve personele kadar tedarik zincirinin veya üretim ortamının her yerindeki tüm hususları kapsar.

 

    GMP uyumluluğu, iyi kişisel uygulamalar , uygun depolama ve atık yönetimi ile tesislerin, prosedürlerin ve sterilizasyonun sıfırdan yapılmasını sağlar. Su güvenliği izleme prosedürlerini, ekipman bakımını ve ayrıca ürünlerin geri çağırma ve izlenebilirlik amaçları için doğru şekilde etiketlenmesini içerir. Haşere kontrolü de yerinde GMP'lere sahip olmanın önemli bir yönü olarak kabul edilir. GMP gıda güvenliği, tedarik zinciriniz için gerçekten önemlidir.

 

    GMP'nin 10 İlkesi Nelerdir?

    Gıda imalat sanayinde GMP ilkeleri sektöre göre değişiklik gösterebilir.

    Tüm gıda üreticilerinin uyması gereken on temel GMP ilkesini içerirler ;

 

  • Standart Çalışma Prosedürlerinin (SOP'ler) adım adım prosedürlerini yazın
  • SOP'leri/Prosedürleri uygula.
  • İzlenebilirlik amacıyla süreç ve prosedürleri zamanında ve doğru bir şekilde belgeleyin.
  • Süreçlerinizi ve SOP'lerinizin etkinliğini doğrulayın.
  • Tesislere ve ekipmanlara kalite ve güvenliği dahil edin.
  • Tesisin, sistemlerin ve ekipmanın bakımını düzenli olarak yapın ve kaydedin.
  • Dahili olarak iş yetkinliği oluşturun.
  • Rutin sanitasyon yoluyla temizliği teşvik edin.
  • Hem süreçler hem de bileşenler için sistematik bir kalite kontrolü uygulayın.
  • Mevzuat uyumluluğunu ve GMP etkinliğini sağlamak için düzenli denetimler gerçekleştirin.

 

    GHP ve GMP İşletmeniz İçin Neden Önemli?

    Bu standartların gıda ithalatçıları ve ihracatçıları için önemi yadsınamaz.

    ISO 22000, Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından gıda güvenliği ile ilgili olarak geliştirilmiş bir standarttır. İşletmeler ürünleri için güvenli, saygın ve güvenilir kabul edilirler. Sonuç olarak, bu ilkelerin her ikisi de gıda kalite yönetiminin ve gıdanın tüketim için güvenli olmasını sağlamanın temelidir.

 

    Sonuç: Gıda Güvenliği Denetimleri: Gıda Sektöründe GHP ve GMP Nedir?

    İyi Hijyen Uygulamaları (GHP) ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP), tüm gıda tedarik zinciri boyunca gıda kalitesini ve güvenliğini sağlamak için gıda endüstrisinde iyi üretim uygulamalarıdırlar. Ancak bu uygulamaları işletme içinde uygulamak nispeten kolay olsa da, bu uygulamaları takip etme tutarlılığını sağlamak çoğu zaman zor olabilir.

 

    Gıda güvenliği programınızın bir parçası olarak bağımsız bir GMP denetçisi tutmak, gıda güvenliği süreçlerinizin başarıyla uygulanıp uygulanmadığını değerlendirmenin ve genel olarak gıda güvenliği önlemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmanın etkili bir yoludur.

 

    QRS Belgelendirme Ghp Belgesi Ve Gmp Belgesi Konusunda AKREDİTE bir Belgelendirme kuruluşudur. Ghp Belgesi Ve Gmp Belgesi Belgelendirmeleri hakkında daha detaylı bilgi için 0232 364 49 03 no.lu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Ghp Belgesi Ve Gmp Belgesi Belgelendirme talepleriniz için uzmanlarımızı aramaktan çekinmeyiniz.

Benzer Konular
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.